Tervis

Probleemid hingeõhuga? Vaata mida teha, et suudlus lõhnaks nagu lill

Inkari Lindve 01.04.2015, 16:02

Poeedid on võrrelnud armastatu hingeõhku lillearoomiga, tegelikus elus vajame aga vahel nõu ja abi, kuidas selliseid komplimente saada. Halva hingeõhu põhjused võivad olla peidus suus, aga ka kaugemal.

Igemehaigused.

Hambaarst-ortodont dr Ene Paal Tartu Ortodontiakeskusest: "Tegemist on delikaatse teemaga, millele ka lähedastel inimestel võib olla raske tähelepanu juhtida. Arst kui professionaal annab aga neutraalset tagasisidet ja asjakohast nõu." Enamasti saame ise muutustest aru, aga võib juhtuda, et oleme oma lõhnadega nii harjunud, et ei märka.
Dr Paal: "Sageli tekitavad suus muutusi igemeprobleemid – igemepõletikud, hambakivi, hambakatt, samuti ravimata hambad, vanad, halvasti istuvad hambakroonid, sillad." Eestis töötab ka suuhügieniste, kes on saanud spetsiaalse väljaõppe just hammaste hügieeni eest hoolitsemiseks, nad eemaldavad hambakivi ja –kattu ning teevad vajadusel soodapesu.

Parodontoloog on hambaarst, kes tegeleb igemeprobleemidega. "Igemehaigusi välja ravida on väga raske, küll aga saab protsessi peatada ja inimest aidata. See vajab patsiendi tugevat motivatsiooni igapäevase hügieeniga tegelemiseks," tõdeb dr Paal. Kui kiiresti kellelgi hambakivi tekib, on väga individuaalne, on patsiente, kel soovitatakse hambakivi eemaldada kolm-neli korda aastas. (Tegemist on ladestunud katuga, mis tekitab igemepõletikku.)
Krooniline igemepõletik põhjustab ajapikku igemete taandumist, mistõttu hambakroonid näivad pikemad kui tavaliselt ning hambajuured paljastuvad. Neid hädasid esineb rohkem üle 30aastastel. Halva hingeõhu põhjused pole alati silmaga näha, hambakivi võib olla kogunenud igemetaskutesse, igemed on turses ja seetõttu ei paista probleem välja.

Suits ja alkohol

Kui haigustest tulenevad põhjused kõrvale jätta, kahjustavad suu mikrokliimat ka suitsetamine ja alkoholi liigtarbimine. Teravate ja tugevalõhnaliste toitude, nagu näiteks küüslaugu söömine ei too kaasa püsivaid muutusi suulõhnas.

Suuhügieen

Hambaid ei harjata kõvasti, vaid pehmelt ja kaua. Kasutada tasub märkega "soft" (pehme) või "extra soft" (väga pehme) hambaharja ning vahetada seda iga kahe kuu tagant. Hambapesu (kaks korda päevas!) kestku kolm minutit ja harjamisvõtted puhastagu kõik hambapinnad. Väikesi ringikujulisi liigutusi tehes pese harjaste otstega, ära vajuta liiga tugevasti. Kolme minutiga jõuab hambapasta hakata toimet avaldama, osa aineid on head hambaemailile, osa igemetele.
Alati on mingid piirkonnad, kuhu pääseb raskemini ligi ja mida ei õnnestu hästi pesta. Tohtrid soovitavad elektrilist hambaharja, sest selle väike pea ulatub paremini hambaid puhastama. See teeb ka rohkem liigutusi, kui käsi suudaks.
Pärast harjamist aitab hambavahesid puhastada niit. Väikeste saagivate liigutustega mööda hambapinda liikudes ei vigastata igemeid. Dr Paal: "Vahel on patsient kurtnud, et igemed veritsevad ja seetõttu on ta hambapesust loobunud. Mõnikord võib põletik tekkida paari-kolme päevaga. Põletikus igemed veritsevad juba kerge puudutuse peale, hambaid tuleb harjata sellest hoolimata, aga nii, et valus ei oleks. Veritsemine võib kaduda, kui paar-kolm päeva hambaid korralikult pesta."
Väikesi interdentaalseid ehk hambavahede puhastamise harju ei vaja kõik. Neid peaksid kindlasti kasutama inimesed, kellele hambaarst on seda soovitanud. Palju reklaamitakse ka moodsaid keelepuhastajaga harju. "Keelenäsade peal on palju baktereid ning keele puhastamine võiks kuuluda hambapesu juurde. Samas võib see olla väga ebamugav ja raske neile, kelle keel on väga tundlik, võib vallanduda okserefleks."
Võib kasutada ka suuloputusvett, see loob suus keskkonna, kus hambakatt areneb aeglasemalt.
"Närimiskumm ei asenda hambapesu!" rõhutab dr Paal. Ksülitool pärsib hambakatu teket ja bakterite paljunemist, kuid ei asenda mehaanilist harjamist. "Kindlasti annab näts värske tunde ja on sageli omal kohal." Ühe müüdina nimetab doktor arvamust, et pärast iga söögikorda tuleks hambaid pesta. Selleks ei näe ta vajadust.
"Halva hingeõhu korral peaks kindlasti leidma põhjuse ja tegelema selle raviga. Kui põhjus ei peitu suuõõnes, tasub käia kõrva-nina-kurguarstil mandleid kontrollimas ning uurida seedetrakti ülaosa tervist."

Rahvameditsiin

Metsamoorina tuntud Irje Karjuse sõnul näitab inimese eritiste lõhn ja väljanägemine organismi tervislikku olukorda. Ühe näitajana on ka ebameeldiv hingeõhk märk, et midagi on korrast ära. Selleks, et vabaneda halvast hingeõhust, peaks kõigepealt veenduma, et kehas on kord ja tasakaal. Kui organismi on kogunenud liigselt jääkaineid, võib neist vabanemiseks kasutada eri mooduseid – puhas aluseline söök, taimeteed ja -keedused, saun, liikumine jm. Ka suuõõne bakterite olukord määrab, mis lõhna ja maitsega on suudlus. "Praegusel suvelõpu ajal on sobiv organismi puhastada suvikõrvitsa ja värskete kurkidega, teha nädalane puhastuskuur. Juua võiks kanepilehe- või maarjaohakalehe teed, nõgeseteed, puneteed. Hästi sobivad ka pohlad, pohlalehetõmmis. Sügisel saab veel kätte ka rohelisi metsikuid taimi, mida võiks süüa salati asemel – vesihein, malts, põdrakanep."

Artikkel ilmus esmakordselt ajakirjas Eesti Naine 2010. aasta septembris.